Przejdź do treści

Obora

Hodowcy bydła opasowego wiedzą, że liczy się każdy gram pobranej paszy, który wpłynie na przyrosty dzienne zwierząt. W tym dziale znajdziesz wyposażenie i systemy, które w łatwy sposób przyczynią się do zwiększenia wskaźników dziennych przyrostów. Znajdziesz tu rozwiązania, które ułatwią Twoją codzienną pracę dając Ci więcej czasu dla siebie.

Poidła

Bez prawidłowego pojenia krów nie ma możliwości wykorzystania ich pełnego potencjału produkcyjnego. Poidła przeznaczone do pojenia z możliwością ogrzania wody znajdujących się w nieogrzewanych pomieszczeniach lub na zewnątrz budynku, w których temperatura może spaść poniżej 0°C. Zapewniają zwierzętom swobodny dostęp do wody oraz jej wystarczającą ilość. Wykonane ze stali nierdzewnej o grubości 1,5 mm. Konstrukcja gwarantuje pełne bezpieczeństwo zwierząt, nie ma wystających narożników i krawędzi. Regulowana wysokość zapewnia swobodny dostęp do powierzchni wody.

Wentylatory

Prawidłowa wentylacja obiektów inwentarskich (obór, ferm, kurników, stajni) to gwarancja świeżego powietrza i zdrowych zwierząt. Wentylatory do obór cyrkulują powietrze, zmniejszając: stres cieplny, wilgoć, amoniak, siarkowodór, dwutlenek węgle i inne niebezpieczne gazy. Dzięki temu zdecydowanie spada ryzyko infekcji oraz ilość owadów w obiekcie. Takie warunki zapewniają zwierzętom idealne warunki do rozwoju, poprawiając ich samopoczucie i wydajność. Konstrukcja wentylatorów została zaprojektowana tak, aby zapobiec drganiom i zapewnić długą żywotność wentylatora.

Wygrodzenia

Wygrodzenia, bramki przepędowe, drabiny paszowe to podstawowe wyposażenie każdej obory dla uzyskania optymalnych warunków utrzymania cieląt. Wygrodzenia wykonujemy na indywidualne zamówienie klienta maksymalnie wykorzystując miejsce w oborze. Planujemy wszystko z uwzględnieniem wieku zwierząt, rodzaju bydła, masy ciała oraz w zależności posiadania rogów. Wygrodzenia wykonujemy z rur stalowych pierwszego gatunku. Produkt końcowy jest ocynkowany ogniowo o grubości 80 mikronów.

Materace – maty legowiskowe

Istotnym czynnikiem w produkcji mleka jest zapewnienie krowom komfortowych legowisk. Wygodne i czyste legowiska przyczyniają się do zachowania zdrowotności stada, ograniczając występowanie u krów chorób wymion i kończyn. W celu zapewnienia wysokiej wydajności krowy powinny spędzać na legowisku nawet 12-14 godzin dziennie, co gwarantuje lepsze, dłuższe przeżuwanie pobranej wcześniej paszy. Krowa leżąc na legowisku odciąża kończyny, skraca ich kontakt z obornikiem i gnojowicą oraz suszy racice w naturalny sposób, a to z kolei skutkuje zmniejszeniem przypadków schorzeń racic w stadzie.

Kurtyny

W hodowli bydła mlecznego bardzo ważnymi czynnikami są sprawna wentylacja, a także odpowiednie oświetlenie obory. Coraz częściej buduje się obory o lekkich konstrukcjach, w których ściany boczne w całości bądź w pewnej części stanowią kurtyny. W zależności od potrzeb indywidualnych hodowcy mogą wybrać różne rodzaje. Częściowe kurtyny przesuwne są zazwyczaj wykonane z poliwęglanu, natomiast rolowane na całej powierzchni bocznej z tworzywa sztucznego. Dodatkowo montowana jest siatka ochronna, która uniemożliwia przedostanie się do obory np. ptactwu. Starowanie kurtynami odbywa się ręcznie lub automatycznie.

Hale łukowe

Hale łukowe niewątpliwie są znakomitymi powierzchniami magazynowymi, ale sprawdzą się także idealnie jako obora dla krów. Są ekonomiczne i nowoczesne rozwiązania, które z powodzeniem zastępują tradycyjne budynki inwentarskie. Wysokie i przestronne łuki stanowią doskonałe miejsce do hodowli bydła. Hale tunelowe to optymalny układ konstrukcyjny użytkowany całorocznie. Zaprojektowano je zgodnie z polskimi normami adekwatnymi dla tradycyjnych budynków, co oznacza, że są odporne na silne wiatry, gwałtowne podmuchy i nie wymagają uciążliwego odśnieżania w okresie zimowym.

System monitorowania stada

Zarządzanie hodowlą krów mlecznych wymaga nie tylko doskonałej wiedzy z obszaru genetyki, zdrowia i żywienia krów, ale także bieżącej, pełnej informacji o ich dobrostanie. Współczesna krowa ze względu na swój potencjał genetyczny jest w stanie produkować ogromne ilości mleka, ale jej organizm jest też bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany. Ukierunkowanie całego metabolizmu na produkcję, ogranicza zdolności krowy do pełnego wykorzystania mechanizmów obronnych na niekorzystne czynniki środowiska, co powoduje, że zachwianie równowagi metabolicznej na ogół jest szybkie i daleko idące. Dlatego konieczne jest ciągłe śledzenie dobrostanu indywidualnego zwierzęcia przez 24 godziny na dobę i podejmowanie szybkich działań prewencyjnych. System monitorowania stada daje informacje o ruji i optymalnym terminie inseminacji, monitoruje zdrowie każdej krowy, wycielenia i zalegania, stres cieplny oraz temperaturę, wilgotność i oświetlenie obory.