Przejdź do treści

Hala udojowa

Każda hala udojowa, każdy system udojowy wykorzystuje podciśnienie po to, aby pozyskać mleko od krowy. Hale udojowe Dairymaster to innowacyjne konstrukcje wykorzystujące podciśnienie takie samo jakiego używa cielak, pijący mleko z wymienia krowy. Systemy udojowe Dairymaster to wysokowydajne urządzenia dojące krojone na miarę dla każdego gospodarstwa.

Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa

Piotr Skoczek

Z Wyzwań do Sukcesu!

Telefon kontaktowy: 506 052 198

E-mail : p.skoczek@somatik.pl

Karuzele

Karuzela Swiftflo to najbardziej zaawansowany system hal karuzelowych na świecie. Poziomy wyposażenia zależą od poziomu automatyzacji jakiej oczekuje hodowca. Karuzela Swiftflo może być zaprojektowana w różnych rozmiarach, aby spełnić potrzeby każdego klienta. Nasz zespół projektowy służy pomocą we wszystkich aspektach projektowania hali, a personel techniczny służy wszechstronną radą i pomocą. Karuzela Dairymaster Swiftflo jest wykonana z zaawansowanych materiałów i ma budowę modułową. Wszystkie części są produkowane w tym samym miejscu, co zapewnia optymalną integrację.

Elektryczne szczotki dla bydła

Elektryczne szczotki dla krów stały się ważną częścią większości obór. Niezależnie od tego, czy chodzi o krowy mleczne, czy krowy mamki, elektryczna szczotka dla krów zwiększa komfort zwierząt w oborze w ciągu kilku sekund. Bydło może korzystać ze szczotki w oborze wolnostanowiskowej w dowolnym momencie, a dzięki sprytnemu montażowi szczotka może być używana natychmiast. Wszystkie szczotki są zamontowane tak, aby były swobodnie dostępne dla zwierząt, co pozwala im samodzielnie decydować, kiedy chcą korzystać ze szczotki dla krów. Wszystkie szczotki są zamontowane tak, aby były swobodnie dostępne dla zwierząt, co pozwala im samodzielnie decydować, kiedy chcą korzystać ze szczotki dla krów. Podnosząc lub pchając szczotkę, jest ona aktywowana przez samą krowę i można rozpocząć pielęgnację sierści.

Swing-Over

Hale udojowe typu Swing-Over to idealne rozwiązanie dla hodowców posiadających stada od 40 do 300 krów mlecznych, w których obsługą dojenia zajmuje się tylko jedna osoba. Jeden pulsator na dwa stanowiska, czyli mniejsza liczba aparatów udojowych pozwala na obniżenie kosztów zakupu oraz eksploatacji hali. Zaletą hali Swing-Over jest to, że kanał jest znacznie bardziej przejrzysty, co zapewnia lepsze warunki pracy. Przewody mleczne są krótsze, co oznacza lepsze dojenie, mniejsze koszty konserwacji i lepsze ustawienie aparatu. Ta hala jest niezwykle oszczędna, ponieważ wiele zadań można wykonać dzięki automatyzacji.

MobiStar

Ta mobilna hala udojowa jest w pełni wyposażoną halą typu Swing-Over. MobiStar Swing jest synonimem szybkości montażu oraz elastyczności zastosowań, może być używana tymczasowo lub na stałe. Istnieje możliwość dopasowania ramp do mobilnej hali udojowej, dzięki czemu można ją ustawić praktycznie w dowolnym miejscu. Dzięki wydajności do 100 krów na godzinę jest nie tylko rozwiązaniem problemów dotyczących doju, ale także dobrą inwestycją na przyszłość. Hala udojowa ma konstrukcję modułową z przedziałem technicznym i kanałem udojowym.

ModuStar

ModuStar to w pełni przygotowana, solidna hala udojowa, która pozwala na uruchomienie hali w jeden dzień. Hala udojowa jest modułowa, łatwa w rozbudowie i wyposażona w rozwiązania techniczne Dairymaster. Dostarczana hala udojowa jest wstępnie zmontowana w około 85%, dlatego czas instalacji na miejscu jest minimalny. ModuStar można skonfigurować i dostarczyć w częściach, które można łatwo połączyć nad kanałem udojowym. Dzięki temu hala udojowa może znajdować się również w trudno dostępnych miejscach. Moduły ModuStar lub ich części można łatwo umieścić we właściwym miejscu w hali, dzięki prostym zabiegom logistycznym.

Double Up

Hala Double Up ma klasyczną konstrukcję, czyli posiada jedną jednostkę udojową na jedno stanowisko. Ta opcja jest idealna, gdy hodowca chce zmaksymalizować swoją przestrzeń roboczą, a także w przypadku dojenia różnych grup technologicznych w gospodarstwie.

Systemy wykrywania rui

System MooMonitor+ działa na zasadzie pasa zakładanego na szyję krowy, który z łatwością wykrywa indywidualne ruje i wszelkie związane z nimi zdarzenia, poprze specjalistyczne z analizy. Monitoruje dzienne zachowania krów i wychwytuje specyficzne aktywności, takie jak: pobranie paszy, przeżuwanie, odpoczynek oraz różne poziomy aktywności krów. Funkcjonalności te pomagają w wykrywaniu objawów rujowych i kontrolowaniu zdrowotności stada i dobrostanu zwierząt w gospodarstwie. MooMonitor+ podnosi zyskowność produkcji poprzez mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, poprawę wskaźników reprodukcji i dobrostanu, minimalizację kosztów wynikających z przeoczonych rui, bądź późno zdiagnozowanych schorzeń.

Obory

Obora wolnostanowiskowa dla krów mlecznych 

Wszystko dla komfortu krowy 

Obecnie nie ulega wątpliwości, że krowy mleczne osiągają wysoką wydajność i prowadzą długą żywotność produkcyjną tylko wtedy, gdy komfort krów jest optymalny. 

Komfort krów oznacza: 

  • Dostępna przestrzeń odpowiada wymaganiom zwierząt o dużych ramach (patrz poniżej) 
  • Chłodnia z wystarczającym dopływem świeżego powietrza, ale bez przeciągu, zapewniająca klimat przyjazny dla zwierząt 
  • Komfort wypoczynku dzięki gumowym matom lub pościeli 
  • Wystarczające zaopatrzenie w wodę z łatwo dostępnymi poidełkami 
  • Dobre warunki oświetleniowe 
  • Przepisy dotyczące pielęgnacji za pomocą szczotek dla krów 
  • Przestrzeń odpoczynku dla krów w tranzycie i cieleniu oraz dodatkowe obszary w zależności od etapu laktacji lub techniki karmienia (transponder/TMR) 

Wymiary funkcjonalne w oborze mlecznej 

Długość boksu do ściany 2,70 – 2,80 m 
Długość kabiny twarzą w twarz 2,30 – 2,50 m 
Szerokość boksu ± 1,25 m 
Głębokość kabiny (do mostka) ± 1,85 m 
Drążek na szyję (od krawędzi) ± 1,85 m 
Boksy na zwierzę 1:1 
Powierzchnia odpoczynku o szerokości alejki 2,50 – 3,00 m 
Obszar karmienia o szerokości alejki 4,00 – 5,00 m 
Przejście dla pieszych ± 2,50 m 
Przejście dla pieszych z korytem 3,00 – 4,20 m 
Przestrzenie paszowe na zwierzę 1:1 bis 1:1.2 
Szerokość przestrzeni paszowej 0,65 – 0,80 m 
Wysokość ściany stołu podającego 50 – 55 cm 
Wysokość stołu podawczego (nad podłogą) 15 – 20 cm 
Wysokość szyi (kabiny) ± 1,25 m 

  

Wymiary funkcjonalne młodego bydła 

Kabiny:     
Wiek (miesiące) 4 – 6 7 – 12 13 – 18 > 18 
Ciężar 130 – 200 kg 200 – 350 kg 350 – 500 kg > 500 kg 
Szerokość 75 cm 95 cm 105 cm 120 cm 
Długość boksu 150 cm 180 cm 200 cm 230 cm 
Długość przegrody kabiny 130 cm 150 cm 180 cm > 200 cm 
          
Drabina paszowa:         
Wiek (miesiące) 4 – 6 7 – 12 13 – 18 > 18 
Szerokość przestrzeni paszowej 40 cm 50 cm 60 cm 70 cm 
Szerokość szyi 10 cm 12 cm 16 cm 19 cm 
Wysokość ściany stołu podającego 30 cm 40 cm 40 cm 55 cm 

Obora dla cieląt z zamontowanymi na stałe boksami 

Aby odchować cielęta z powodzeniem, zarządzanie musi być optymalnie skoordynowane pod względem pomieszczeń, żywienia i zdrowia. Jedną z możliwości jest obora dla cieląt z zamontowanymi na stałe boksami dla cieląt i późniejszym trzymaniem ich w kojcach grupowych. Konstrukcja obory i konstrukcja boksów zapewniają optymalną wymianę powietrza. Może to znacznie zmniejszyć ilość zarazków, a tym samym znacznie poprawić zdrowie cieląt. 

Trzymanie cieląt do 10 – 12 tygodnia życia w stałych boksach dla cieląt 

  • Dobry stabilny przegląd 
  • Zdejmowane ściany umożliwiają szybkie i łatwe tworzenie boksów grupowych 
  • Cielęta mogą być trzymane w boksach dla cieląt do czasu odsadzenia 
  • Może być łączony z automatycznymi systemami podawania 
  • Łatwe i szybkie czyszczenie dzięki prawie całkowitemu demontażowi pudełek 
  • Boksy dla cieląt są zamontowane na dwóch stałych podstawach, które służą jako krawędź ślizgowa podczas mechanicznego usuwania obornika. 

Trzymanie w kojcach grupowych od 8. tygodnia życia do ok. 6 miesiąca życia 

  • Krytyczna faza przejściowa jest ułatwiona dzięki stałemu, stabilnemu klimatowi 
  • Cielęta mogą być mocowane za pomocą samoblokującego się frontu paszowego 
  • Możliwe jest automatyczne pojenie lub wiadra mamki korytowe na przewodzie paszowym
  • Dwuizbowa obora z głęboką kojcem z utwardzoną podłogą i słomą
  • Szybkie usuwanie obornika przez jedną osobę za pomocą ładowarki podwórzowej  

Obora dla cieląt z mobilnymi kojcami 

W oborze dla cieląt z mobilnymi kojcami rodzaj i liczba mobilnych igloo lub kojców może być różna. Metoda in-out jest zatem znacznie łatwiejsza w przypadku cieląt. Oferujemy systemy trzymania, które umożliwiają indywidualne trzymanie cieląt do 8 tygodni w kojcach mobilnych. Następnie mogą rosnąć w grupach w dużych igloo lub w kojcu grupowym. Kojce grupowe mogą być wyposażone w dwupokojowe stodoły z podłogą rusztową i słomą. 

Połóż się w pomieszczeniu wewnętrznym (0 – 8 tygodni) w indywidualnym pudełku* 

< 2. Tygodni dł. x szer.: 1,20 x 0,80 m 
3. – 8. Tygodni dł. x szer.: 1,60 – 1,80 ¹ x 1,00 m 

Połóż się w pomieszczeniu od 8 tygodnia życia w loży grupowej* 

≥ 9. Tygodni ² dł. x szer.: 1,80 – 2,00 ¹ x 1,20 m 

Dla cieląt (0 – 6 miesięcy) w grupach 

    Min. Zalecenie 
Strefa odpoczynku ³ < 150 kg 1,50 m² 1,80 – 2,20 m² 
Strefa odpoczynku ³ 150 – 220 kg 1,70 m² 2,00 – 2,50 m² 
Strefa odpoczynku ³ > 220 kg 1,80 m² 2,30 – 2,80 m² 

 Gdy koryto jest zainstalowane wewnątrz boksu. Zalecany kojec grupowy: Dozwolony jest tylko indywidualny kojec, jeśli mniej niż 3 cielęta na grupę 3 do 8 tygodni: powierzchnia podłogi boksu min. 4,5 m²; powyżej 8 tygodni: powierzchnia podłogi boksu min. 6 m² . Wszystkie wymiary są niewiążącymi wytycznymi! Zgodnie z niemieckimi przepisami dotyczącymi hodowli cieląt