Bukaciarnia
Bukaciarnia
Hodowcy bydła opasowego wiedzą, że liczy się każdy gram pobranej paszy, który wpłynie na przyrosty dzienne zwierząt. W tym dziale znajdziesz wyposażenie i systemy, które w łatwy sposób przyczynią się do zwiększenia wskaźników dziennych przyrostów. Znajdziesz tu rozwiązania, które ułatwią Twoją codzienną pracę dając Ci więcej czasu dla siebie.
Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa

Piotr Skoczek
Z Wyzwań do Sukcesu!
Telefon kontaktowy: 506 052 198
E-mail : p.skoczek@somatik.pl
Poidła
Bez prawidłowego pojenia krów nie ma możliwości wykorzystania ich pełnego potencjału produkcyjnego. Poidła przeznaczone do pojenia z możliwością ogrzania wody znajdujących się w nieogrzewanych pomieszczeniach lub na zewnątrz budynku, w których temperatura może spaść poniżej 0°C. Zapewniają zwierzętom swobodny dostęp do wody oraz jej wystarczającą ilość. Wykonane ze stali nierdzewnej o grubości 1,5 mm. Konstrukcja gwarantuje pełne bezpieczeństwo zwierząt, nie ma wystających narożników i krawędzi. Regulowana wysokość zapewnia swobodny dostęp do powierzchni wody.
Wentylatory
Wentylator Helikopter Coolibri PULSAR II
Seria PULSAR spełnia najbardziej wymagające potrzeby rynku w zakresie technologii wentylacji. Napędzane przez bezszczotkowe silniki synchroniczne z magnesami trwałymi, oferują bardzo wysoką
efektywność energetyczną przy niskim zużyciu energii (około 15% mniej niż silnik IE3) i są całkowicie bezgłośne podczas pracy. Całkowity brak przekładni eliminuje możliwość występowania problemów związanych z tarciem mechanicznym przekładni silniki. Dzięki zintegrowanej elektronice doskonale współpracują z systemem zarządzania systemem Coolibrì, komunikując się za pomocą magistrali i umożliwiając pełną kontrolę poszczególnych wentylatorów. Zarówno komponenty zasilające, jak i elektroniczne są wykonane z odlewanego aluminium, gwarantując stopień ochrony IP65 dzięki czemu nadają się do każdego środowiska pracy. Druga seria posiada łopatki o ulepszonym profilu, zapewniające większą wydajność pod względem prędkości obrotowej; dostępne są standardowe średnice łopatek z możliwością personalizacji.
Wentylator Coolibri SPINBOY II
Waga, mniejsze wymiary i poszczególne wsporniki są idealnie zaprojektowane dla wszystkich
sytuacjach, w których przestrzeń jest ograniczona lub gdzie konieczne jest poziome skierowanie
powietrza. Nie rezygnując z zalet innowacji technologicznych oferowanych przez silnik synchroniczny z magnesami trwałymi zapewniają wysoką sprawność energetyczną i ekstremalną ciszę;
zintegrowana elektronika w komunikacji magistralowej dla pełnej kontroli na poziomie pojedynczego wentylatora. Druga seria obejmuje łopatki o ulepszonym profilu dla większej wydajności pod względem prędkości obrotowej; są one dostępne w
standardowych rozmiarach, od 2 do 4 metrów średnicy, z możliwością dostosowania w razie potrzeby.
Wentylator Coolibri AGILE
Najmniejsza z serii Coolibrì, idealna do tłoczenia powietrza, rozwiązanie tam, gdzie wysokość budynku jest ogranicznona. Dostępny w wersji SMART z silnikiem bezszczotkowym i sterownikiem na pokładzie lub w tańszej wersji wersji z silnikiem asynchronicznym bez falownika.
Wygrodzenia
Samozamykająca się kratka bezpieczeństwa typu SSV
Bezpieczna, samochwytująca płotka do karmienia z regulowaną szerokością szyjki. Optymalne bezpieczeństwo dla bydła wszystkich ras i stajni.
Siatki ogrodzeniowe Tornado XL, najwyższy poziom mocy na duże odległości
Jako cechę szczególną PATURA oferuje łączone przetwarzanie przewodów ze stali nierdzewnej i miedzi w siatkach. Przewody ze stali nierdzewnej są niezwykle trwałe, przewody miedziane mają bardzo dobrą przewodność. W przeciwieństwie do konwencjonalnych siatek, długa trwałość jest osiągana przy jednoczesnej wysokiej przewodności.
Skrzynka bezpieczeństwa PATURA XXL z P 8000
Nowa skrzynka bezpieczeństwa PATURA XXL została specjalnie opracowana do długich ogrodzeń z ekstremalną roślinnością i do dużych ogrodzeń ochronnych. P 8000 Tornado Power to jeden z najmocniejszych energizatorów ogrodzeń pastwiskowych, teraz dostępny również poza gniazdem zasilania 230 V. Wysokiej jakości komponenty zapewniają długotrwałą niezawodną pracę, a nowy panel słoneczny o mocy wyjściowej 480 W ma zintegrowany regulator ładowania. 4 akumulatory Super Glas Mat, każdy o pojemności 200 Ah, przechowują wytworzoną energię i zapewniają działanie systemu nawet wiosną i jesienią. Wysokiej jakości inwerter zasila ogrodzenie elektryczne. Podobnie jak w przypadku wszystkich skrzynek bezpieczeństwa, obudowa i panel słoneczny są elektryzowane impulsami z energizatora ogrodzenia elektrycznego. Zapobiega to manipulacji lub kradzieży.
Znak ostrzegawczy – ogrodzenie elektryczne
Chroń siebie i upewnij się, że spacerowicze są poinformowani!
Nasz znak ostrzegawczy „Electric Fence” można zamówić jako znak plastikowy (nr ref. 160001) lub aluminiowy (nr ref. 160010). Obie wersje są drukowane po obu stronach i są dobrze widoczne dzięki jasnożółtemu kolorowi. Symbol symbolizuje międzynarodowe ostrzeżenie przed porażeniem prądem elektrycznym i jest on wyraźny dla każdego. Trzeci wariant zawiera dodatkowo tekst „Electric Fence” w pięciu językach (nr ref. 160011).
Międzynarodowe normy wymagają, aby znaki ostrzegawcze były umieszczane w dobrze widocznych punktach co 100 m, na skrzyżowaniach z drogami lokalnymi, a także w miejscach, w których nie spodziewamy się obecności ogrodzenia elektrycznego.
Otwory mocujące ułatwiają mocowanie.
Znak ostrzegawczy – ogrodzenie elektryczne
Chroń siebie i upewnij się, że spacerowicze są poinformowani!
Umieść migacz ogrodzenia w widocznym miejscu na końcu ogrodzenia, obok którego regularnie przechodzisz. Jeśli nie ma napięcia ogrodzenia lub jest ono zbyt niskie, migacz ogrodzenia zgaśnie. Jednym spojrzeniem będziesz mieć pewność, że napięcie ogrodzenia między tym miejscem a urządzeniem jest w porządku.
Woltomierz cyfrowy
Cyfrowy woltomierz PATURA ma wbudowany rezystor obciążenia, który można łatwo włączyć w razie potrzeby i symuluje dotyk zwierzęcia. Napięcie odczytywane na wyświetlaczu cyfrowym odpowiada wówczas napięciu, które faktycznie pozostaje dla zwierzęcia. W ten sposób łatwo sprawdzić, czy występują jakieś problemy z ogrodzeniem, które uniemożliwiają efektywny przepływ prądu. Należą do nich słabo przewodzące żyły i taśmy, słabe połączenia i niewystarczające uziemienie.
Bez podłączonego rezystora obciążenia cyfrowy woltomierz PATURA nadaje się do wszystkich pomiarów, które można wykonać za pomocą woltomierza (np. pomiaru napięcia ogrodzenia, pomiaru napięcia urządzenia i sprawdzenia uziemienia).
Kabel połączeniowy
Połączenia elektryczne na ogrodzeniu elektrycznym nabierają szczególnego znaczenia. Złe połączenie może oznaczać, że nie ma śladu porażenia poza połączeniem – lub tylko bardzo ograniczony. Wszystkie połączenia na ogrodzeniu elektrycznym muszą mieć ścisły kontakt. Należy używać wyłącznie zacisków ze stali nierdzewnej. Każda rdza na połączeniu działa jak izolator, to znaczy, że przepływ prądu jest utrudniony, a napięcie ogrodzenia spada.
Automatyczna ładowarka akumulatorów
Automatyczna ładowarka akumulatorów 7 A, 12 V / 24 V – 7 A
Kabel wysokiego napięcia
Kable wysokiego napięcia PATURA są podwójnie izolowane i odporne na wysokie napięcie do ponad 25000 V. Są stosowane zarówno do nadziemnych, jak i podziemnych dopływów ogrodzeniowych, a także nadają się do łączenia prętów uziemiających lub jako podziemne zasilanie do bram ogrodzeniowych pastwisk.
Kabel o grubości 2,5 mm i dużej przewodności jest przeznaczony do linii zasilających o długości ponad 50m.
Szpula Standard
Szpula Standard 500, Do 500 m drutu polietylenowego
Standardowy słupek montażowy
Standardowy słupek montażowy do krótkich, tymczasowych ogrodzeń z niewielką liczbą narożników
Zestaw bram sprężynowych
Zestaw bramy sprężynowej składa się z 4 części: uchwytu bramy, izolatora uchwytu bramy, sprężyny bramy i izolatora do mocowania sprężyny. Zestawy bramy sprężynowej PATURA zawierają szczególnie dużą sprężynę i nadają się do bram o szerokości od 3 do 5 metrów. W stanie otwartym sprężyna nie przenosi prądu, kurczy się do około 25 cm i zwisa wraz z uchwytem ze słupka bramy. Aby zamknąć bramę, uchwyt bramy i sprężyna są przymocowane do izolatora bramy po drugiej stronie bramy. Dzięki temu prąd może płynąć wewnątrz uchwytu i przez sprężynę.
Śruba do łączenia drutów
Połączenia elektryczne są niezbędne w przypadku ogrodzeń elektrycznych: jedno złe połączenie może spowodować, że poza połączeniem nie będzie śladu porażenia prądem – lub będzie on bardzo ograniczony.
Połączenia powinny być wykonane z ocynkowanego (najlepiej ocynkowanego ogniowo) materiału lub stali nierdzewnej, a każde połączenie powinno być przykręcone. Słaby materiał może rdzewieć, rdza ma działanie izolujące, przepływ prądu jest utrudniony, a napięcie ogrodzenia spada.
Skrzynka bezpieczeństwa XL
W zestawie 2 izolowane klucze, palik do wbicia w ziemię i stopka stabilizująca
Numer referencyjny produktu
Jeśli wydajność energii słonecznej jest niewielka, konieczne może okazać się doładowywanie akumulatorów latem.
Izolator pierścieniowy
Izolator pierścieniowy wysokiej jakości.
Izolator klamki bramy
Izolator klamki bramy, stal nierdzewna.
Izolator narożny Donut
Do przekierowania przewodów polietylenowych na narożnikach bez przetarć
Izolator narożny Metalowy słupek narożny Super
Wykonany z wytrzymałego, ocynkowanego ogniowo kątownika, z 3 punktami i wstępnie nawierconymi otworami pod izolatory narożne, takie jak rolki narożne lub izolatory pierścieniowe. Wzór otworów 20 – 40 – 47 – 60 – 85 – 90 – 120 – 130 cm
Izolator do słupka z włókna szklanego
Izolator do słupka z włókna szklanego, stal nierdzewna
Klips ze stali nierdzewnej do słupków z włókna szklanego
Słupek z włókna szklanego
słupek z włókna szklanego Ø 10 mm, 1,15 m, wysokość ogrodzenia maks. 0,90 m, ilość 10 szt., żółty
Łącznik Polywire Double
Do bezpiecznego łączenia wszystkich przewodów polietylenowych ogrodzeń elektrycznych
Kabel łączący ogrodzenie Polywire
Połączenia elektryczne na ogrodzeniu elektrycznym nabierają szczególnego znaczenia. Złe połączenie może oznaczać, że poza połączeniem nie odczuwa się porażenia prądem – lub jest ono znacznie zmniejszone. Wszystkie połączenia na stałym ogrodzeniu elektrycznym muszą mieć solidny styk. Jako materiały należy stosować wyłącznie zaciski ze stali nierdzewnej. Wszelka rdza na połączeniu działa jak izolator, tj. przepływ prądu jest utrudniony, a napięcie ogrodzenia spada.
Kurtyny
W hodowli bydła opasowego bardzo ważnymi czynnikami są sprawna wentylacja, a także odpowiednie oświetlenie bukaciarni. Coraz częściej buduje się bukaciarnie o lekkich konstrukcjach, w których ściany boczne w całości bądź w pewnej części stanowią kurtyny. W zależności od potrzeb indywidualnych hodowcy mogą wybrać różne rodzaje. Częściowe kurtyny przesuwne są zazwyczaj wykonane z poliwęglanu, natomiast rolowane na całej powierzchni bocznej z tworzywa sztucznego. Dodatkowo montowana jest siatka ochronna, która uniemożliwia przedostanie się do bukaciarni np. ptactwu. Starowanie kurtynami odbywa się ręcznie lub automatycznie.
Hale łukowe
Hale łukowe niewątpliwie są znakomitymi powierzchniami magazynowymi, ale sprawdzą się także idealnie jako bukaciarnia dla bydła opasowego. Są ekonomiczne i nowoczesne rozwiązania, które z powodzeniem zastępują tradycyjne budynki inwentarskie. Wysokie i przestronne łuki stanowią doskonałe miejsce do hodowli bydła. Hale tunelowe to optymalny układ konstrukcyjny użytkowany całorocznie. Zaprojektowano je zgodnie z polskimi normami adekwatnymi dla tradycyjnych budynków, co oznacza, że są odporne na silne wiatry, gwałtowne podmuchy i nie wymagają uciążliwego odśnieżania w okresie zimowym.
DueA specjalizuje się w projektowaniu i produkcji różnorodnych obiektów dla hodowli zwierząt, w tym tuneli łukowych, które stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych budynków. Dzięki ich zastosowaniu, hodowcy mogą efektywnie zarządzać przestrzenią, zapewniając zwierzętom odpowiednie warunki do życia, a jednocześnie optymalizując procesy hodowlane.
Obory
Obora wolnostanowiskowa dla krów mlecznych
Wszystko dla komfortu krowy
Obecnie nie ulega wątpliwości, że krowy mleczne osiągają wysoką wydajność i prowadzą długą żywotność produkcyjną tylko wtedy, gdy komfort krów jest optymalny.
Komfort krów oznacza:
- Dostępna przestrzeń odpowiada wymaganiom zwierząt o dużych ramach (patrz poniżej)
- Chłodnia z wystarczającym dopływem świeżego powietrza, ale bez przeciągu, zapewniająca klimat przyjazny dla zwierząt
- Komfort wypoczynku dzięki gumowym matom lub pościeli
- Wystarczające zaopatrzenie w wodę z łatwo dostępnymi poidełkami
- Dobre warunki oświetleniowe
- Przepisy dotyczące pielęgnacji za pomocą szczotek dla krów
- Przestrzeń odpoczynku dla krów w tranzycie i cieleniu oraz dodatkowe obszary w zależności od etapu laktacji lub techniki karmienia (transponder/TMR)
Wymiary funkcjonalne w oborze mlecznej
Długość boksu do ściany | 2,70 – 2,80 m |
Długość kabiny twarzą w twarz | 2,30 – 2,50 m |
Szerokość boksu | ± 1,25 m |
Głębokość kabiny (do mostka) | ± 1,85 m |
Drążek na szyję (od krawędzi) | ± 1,85 m |
Boksy na zwierzę | 1:1 |
Powierzchnia odpoczynku o szerokości alejki | 2,50 – 3,00 m |
Obszar karmienia o szerokości alejki | 4,00 – 5,00 m |
Przejście dla pieszych | ± 2,50 m |
Przejście dla pieszych z korytem | 3,00 – 4,20 m |
Przestrzenie paszowe na zwierzę | 1:1 bis 1:1.2 |
Szerokość przestrzeni paszowej | 0,65 – 0,80 m |
Wysokość ściany stołu podającego | 50 – 55 cm |
Wysokość stołu podawczego (nad podłogą) | 15 – 20 cm |
Wysokość szyi (kabiny) | ± 1,25 m |
Wymiary funkcjonalne młodego bydła
Kabiny: | ||||
Wiek (miesiące) | 4 – 6 | 7 – 12 | 13 – 18 | > 18 |
Ciężar | 130 – 200 kg | 200 – 350 kg | 350 – 500 kg | > 500 kg |
Szerokość | 75 cm | 95 cm | 105 cm | 120 cm |
Długość boksu | 150 cm | 180 cm | 200 cm | 230 cm |
Długość przegrody kabiny | 130 cm | 150 cm | 180 cm | > 200 cm |
Drabina paszowa: | ||||
Wiek (miesiące) | 4 – 6 | 7 – 12 | 13 – 18 | > 18 |
Szerokość przestrzeni paszowej | 40 cm | 50 cm | 60 cm | 70 cm |
Szerokość szyi | 10 cm | 12 cm | 16 cm | 19 cm |
Wysokość ściany stołu podającego | 30 cm | 40 cm | 40 cm | 55 cm |
Obora dla cieląt z zamontowanymi na stałe boksami
Aby odchować cielęta z powodzeniem, zarządzanie musi być optymalnie skoordynowane pod względem pomieszczeń, żywienia i zdrowia. Jedną z możliwości jest obora dla cieląt z zamontowanymi na stałe boksami dla cieląt i późniejszym trzymaniem ich w kojcach grupowych. Konstrukcja obory i konstrukcja boksów zapewniają optymalną wymianę powietrza. Może to znacznie zmniejszyć ilość zarazków, a tym samym znacznie poprawić zdrowie cieląt.
Trzymanie cieląt do 10 – 12 tygodnia życia w stałych boksach dla cieląt
- Dobry stabilny przegląd
- Zdejmowane ściany umożliwiają szybkie i łatwe tworzenie boksów grupowych
- Cielęta mogą być trzymane w boksach dla cieląt do czasu odsadzenia
- Może być łączony z automatycznymi systemami podawania
- Łatwe i szybkie czyszczenie dzięki prawie całkowitemu demontażowi pudełek
- Boksy dla cieląt są zamontowane na dwóch stałych podstawach, które służą jako krawędź ślizgowa podczas mechanicznego usuwania obornika.
Trzymanie w kojcach grupowych od 8. tygodnia życia do ok. 6 miesiąca życia
- Krytyczna faza przejściowa jest ułatwiona dzięki stałemu, stabilnemu klimatowi
- Cielęta mogą być mocowane za pomocą samoblokującego się frontu paszowego
- Możliwe jest automatyczne pojenie lub wiadra mamki korytowe na przewodzie paszowym
- Dwuizbowa obora z głęboką kojcem z utwardzoną podłogą i słomą
- Szybkie usuwanie obornika przez jedną osobę za pomocą ładowarki podwórzowej
Obora dla cieląt z mobilnymi kojcami
W oborze dla cieląt z mobilnymi kojcami rodzaj i liczba mobilnych igloo lub kojców może być różna. Metoda in-out jest zatem znacznie łatwiejsza w przypadku cieląt. Oferujemy systemy trzymania, które umożliwiają indywidualne trzymanie cieląt do 8 tygodni w kojcach mobilnych. Następnie mogą rosnąć w grupach w dużych igloo lub w kojcu grupowym. Kojce grupowe mogą być wyposażone w dwupokojowe stodoły z podłogą rusztową i słomą.
Połóż się w pomieszczeniu wewnętrznym (0 – 8 tygodni) w indywidualnym pudełku*
< 2. Tygodni | dł. x szer.: 1,20 x 0,80 m |
3. – 8. Tygodni | dł. x szer.: 1,60 – 1,80 ¹ x 1,00 m |
Połóż się w pomieszczeniu od 8 tygodnia życia w loży grupowej*
≥ 9. Tygodni ² | dł. x szer.: 1,80 – 2,00 ¹ x 1,20 m |
Dla cieląt (0 – 6 miesięcy) w grupach
Min. | Zalecenie | ||
Strefa odpoczynku ³ | < 150 kg | 1,50 m² | 1,80 – 2,20 m² |
Strefa odpoczynku ³ | 150 – 220 kg | 1,70 m² | 2,00 – 2,50 m² |
Strefa odpoczynku ³ | > 220 kg | 1,80 m² | 2,30 – 2,80 m² |
Gdy koryto jest zainstalowane wewnątrz boksu. Zalecany kojec grupowy: Dozwolony jest tylko indywidualny kojec, jeśli mniej niż 3 cielęta na grupę 3 do 8 tygodni: powierzchnia podłogi boksu min. 4,5 m²; powyżej 8 tygodni: powierzchnia podłogi boksu min. 6 m² . Wszystkie wymiary są niewiążącymi wytycznymi! Zgodnie z niemieckimi przepisami dotyczącymi hodowli cieląt